دراسنا کامپکت با توجه به ظاهر زیبایی که دارد برای آپارتمانهای مدرن بسیار مناسب است و یکی از گیاهان آپارتمانی دوست داشتنی می باشد.

زادگاه این گیاه در آفریقای جنوب شرقی و آسیا می باشد.

با توجه به دیدگاه بسیار از مردم گیاهی آسان جهت رشد کردن است.این گیاه برگهای سبز و براقی دارد.

دراسنا کامپکت از دیگر گونه های دراسنای دیگر کوچکتر و رشد بسیار کندتری دارد.

dracaena fragrans

اگر قرار باشد جمله ای در مورد دراسناکامپکت گفته شود این است که این گیاه به آسانی رشد میکند و میتواند سالها زنده بماند اما اینکه شرایط طوری فراهم شود که برگها زرد نشود و نیفتد سخت است. مهمترین نکته در مورد رشد این گیاه این میباشد که از رابطه بین نور در دسترس گیاه و رطوبت محیط و رطوبت خاک و دما بخوبی آگاه باشیم.

رابطه ی بین این پارامترها یک مساله مهم برای تمامی گیاهان است اما برای دراسنا کامپکت شما باید آن را در خاطر بسپارید.

در صورت هرگونه تغییر در یکی از این پارامترها مابقی پارامترها باید به سازگاری مناسب با آن برسند. دراسناکامپکت سمی میباشد بخصوص برای سگ ها و گربه ها.

ممکن است در جایی خوانده باشید که دراسنا دوستدار نور نیست که البته این موضوع صحت ندارد.  بدون مقداری نور مناسب رشد آن متوقف میشود و برگ هایش شروع به زرد شدن و افتادن میکند. مخصوصا از انتهای گیاه شروع میشود. اگر تعدادی از برگ ها در طول سال می افتد مشکلی نیست. اما با افتادن بیشتر آن ممکن است گیاه بیمار باشد و یا در شرایط نامناسبی رشد می کند.

در تابستان بهترین مکان برای آنها پنجره شرقی یا غربی و در فصول دیگر سال پنجره جنوبی بهترین مکان برای آن می باشد ولی اگر نور کافی موجود نبود از لامپ های مصنوعی استفاده کنید.

برای آنکه نور به تمامی قسمت های گیاه برسد آن را هرروز 180 درجه بچرخانید.

آبیاری آن بستگی به دمای محیط دارد ولی مقدار آبیاری طوری نباشد که خاک کاملا مرطوب باشد.  زیرا باعث پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ میشود. همچنین نباید زیاد خشک بماند زیرا باعث میشود نوک برگ خشک شود.

زمانی که 3-2 سانتی متر از خاک خشک شد شروع به آبیاری کنید.این گیاه به آرامی رشد میکند به همین دلیل نیازی به کوددهی ندارد. با این حال اگر چند سالی میگذرد ,آن را در بهار و تابستان هر یک الی دوماه با کوددهی تغذیه کنید.

اگر رطوبت هوا پایین است و برگ خشک میشود هرروز آن را غبارپاشی کنید.اگر آن را هرس نکنید رشدی رو به بالا بدون هیچ شاخه دیگری و غیرجداب خواهد داشت. هرس کردن را در فصل بهار انجام دهید. جهت تکثیر میتوانیم ساقه به طول 8 سانتی متر را با رطوبت کافی و دمای بالای 22 درجه در خاک فرو کنیم.

اگر حشره هایی در حال تغذیه از آن هستند می توانید با یک حشره کش مناسب با آن مقابله کنید. لکه های تند روی برگ که نشانه بیماری های قارچی است را می توانید با قارچ کش برطرف کنید.