قهوه از گونه گیاهان گلدار از خانواده روناسیان(Rubiaceae) است که در نواحی گرمسیری رشد می کند.

بلندی آن بین ۳ تا ۱۰ متر است و ۳ تا ۵ سال پس از کاشته شدن محصول می دهد.

شکوفه های سفید رنگ و خوشبوی قهوه بسیار به گل یاس شباهت دارند.

میوه های این گیاه تخم مرغی‌ شکل اند و به صورت خوشه‌ آویزان می شوند.

هر درخت قهوه حدود ۲۰۰۰ میوه می دهد. بین ۶ تا ۹ ماه زمان لازم است تا میوه قهوه از رنگ سبز به زرد و بعد قرمز یا بنفش بدل شود و کاملاً برسد.

برگ های درخت قهوه به رنگ سبز تیره و براق هستند. ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر طول و 6 سانتیمتر پهنا دارند.

روش مؤثر و کارآمد‌تر کاشت قهوه که در برزیل مورد استفاده قرار می گیرد، پرورش جوانه قهوه در گلخانه و انتقال و کاشت آنها در خارج از محوطه گلخانه بعد از ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

coffee plant

گیاه قهوه معمولاً سه تا چهار سال پس از کاشته شدن شروع به تولید گل می نماید. از این گل ها، میوه ی گیاه قهوه نمایان می شود.  (که معمولاً به عنوان گیلاس های قهوه شناخته می شوند)، اولین برداشت مفید از این گیاه، پنج سال پس از کشت امکان پذیر است.

این گیلاس ها در حدود هشت ماه بعد از ظاهر شدن گل، با تغییر رنگ از سبز به قرمز یا بنفش رسیده می شوند و این زمانی است که محصول باید برداشت شود.

گیاه قهوه یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی می باشد. سازگار با نور کم بوده,بهترین نور برای این گیاه نور غیرمستقیم است. زیرا نور زیاد باعث صدمه دیدن برگها می شود.

لازم به ذکر است که دمای مورد نیاز گیاه همان دمای معمولی اتاق بوده و قادر است در زمستان در دمای 8 درجه سانتی گراد نیز مقاومت کند.

در تابستان آبیاری زمانی انجام شود که خاک گلدان هنوز خشک نشده است.

این گیاه زیبا توسط کاشت قلمه در تابستان و یا کاشت دانه های رسیده در بهار قابل تکثیر می باشد.

در صورت مشاهده لکه های سفید و خاکستری روی برگها، عامل بیماری زا قارچ بوده و دلیل آن آبیاری زیاد و هوای سرد و مرطوب می باشد.

زخم هایی پنبه ای شکل و سفید بر روی برگها نشان از وجود آفت داشته و باید با سم نفوذی طبق دستور هر 14 روز یکبار سم پاشی انجام شود.

وجود لکه های قهوه ای زیر برگ ها به دلیل آفت است. باید با پنبه ای آغشته به محلول سم حشره کش آنها را به مواد سمی آغشته کنید.