گیاهان تصفیه کننده هوا به پیشنهاد ناسا

مطالعات نشان داده اند که سطح آلودگی در فضاهای داخلی ممکن است 2 تا 5 برابر بیش تر از سطح آلودگی در فضای باز باشد، و این یکی از خطرات اصلی برای محیط زیست به شمار می رود که به سلامت عمومی مربوط می شود. نادیده گرفتن کیفیت هوایی که به طور روزانه نفس می کشید می تواند عواقب جدی ای را ایجاد نماید. بیماری ها، آلرژی ها، آسم و سردردهای مکرر فقط چند مورد از ناراحتی های بسیاری است که از ذرات آلوده هوا در خانه وفضای اطراف آن به وجود می آیند. بنابراین محققان هواشناسی ناسا مطالعاتی جهت مشخص شدن اثربخشی گیاهان خاص برای تصفیه هوا انجام داده و به نتایج جالبی دست یافته اند. طبق گفته های ناسا، گیاهان زیادی وجود دارند که ذرات مضر را در هوا جذب کرده و اکسیژن تازه را آزاد می کنند، در عین حال که جنبه زیبایی شناسی و تزیینی نیز به فضا اضافه می کنند. پس به جای هزینه زیاد برای خریداری وسایل گران، کافی است از گیاهان تصفیه کننده هوا استفاده نمایید.

پیچک انگلیسی (English Ivy)

این گیاه برای کاشت در گلدان ایده آل است، زیرا طبیعت تهاجمی آن به سرعت رشد کرده و همه جا را فرا می گیرد. تحقیقات نشان داده که استفاده از آن برای حذف ذرات مضر فسیلی در هوا بسیار مفید است. این گیاه برای خانواده ای که اعضای آن سیگار می کشند و همچنین پاکسازی فضاهای کوچک نیز بسیار مناسب است. تقریبا در هر شرایطی رشد کرده و به نگهداری خاصی نیاز ندارد.


 

پتوس طلایی (Golden Pothos)

ناسا این گیاه را یکی از موثرترین گزینه ها برای حذف فرمالدئید می داند. گیاهی که مقاومت بالایی داشته نسبتا سریع رشد می کند و برای طبقات بالایی آپارتمان ها نیز مناسب است. پتوس در جذب کربن دی اکسید و تولید اکسیژن نقش مهمی ایفا می کند.


سرخس برگ شمشیری (سرخس بوستونی)

این گیاه سرسبز واقعا به عنوان یک رطوبت ساز طبیعی هوا عمل می کند. در عین حال که رطوبت را به هوا اضافه می کند، گزینه بسیار خوبی برای حذف فرمالدئید نیز هست. زیبایی بسیار تاثیرگذاری در فضا دارد و می تواند رشد خوبی داشته باشد.


گیاه دراسنا (Dracaena)

برگ های طویل و راه راه از این گیاه به راحتی می توانند در محیط خانه تنها با مقادیر کم نور خورشید و آب رشد کنند. این یک راه عالی برای از بین بردن تری کلر اتیلن است که از حلال ها و رنگ ها در فضا به وجود می آید. این گیاه می تواند رشد زیادی داشته باشد اما بهت راست هراز چند گاهی آن را هرس نمایید.


 

گیاه سانسوریا 

این گیاه در جذب دی اکسید کربن و آزاد کردن اکسیژن منحصر به فرد است. بسیاری از مردم دوست دارند آن را در اتاق خواب یا اتاق نشیمن خود نگهدارند. در کاهش  فرمالدئید که از فرش و مبلمان چوبی در هوا پخش می شود، بسیار تاثیرگذار است.

آلاینده های فضای داخلی از کجا می آیند؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد آلودگی هوا در فضای داخلی مطرح می شود، ماهیت ظاهری بی ضرر بسیاری از منابع آن است. به این معنا که شما ممکن است در ظاهر متوجه آلوده و مضر بودن آن نمی شوید، اما در باطن ذرات آلوده کننده زیادی در هوا پخش می کنند. در زیر لیستی از رایج ترین مواد برای آلوده کردن فضای خانه را به شما معرفی می کنم:

  • انواع چسب 
  • فرش (به ویژه فرش های جدید)
  • مواد شیمیایی در پاک کننده های خانگی (به جای استفاده از پاک کننده های خانگی سمی می توانید از  تمیز کننده های طبیعی خانگی استفاده نمایید)
  • مواد عایق فوم
  • رنگ
  • محصولات مصنوعی چوب