مارانتا ی قرمز

مارانتا قرمز

مارانتای قرمز یا گیاه مطیع کالاتئا اورناتا ،از گیاهان چندساله پر شاخ و برگ است و زیستگاه آن جنگلهای فلوریدا است ، اما عمدتا در غرب هند (جامائیکا و سنت وینسنت) ، استرالیا ، آسیای جنوب شرقی و جنوب و شرق افریقا می روید.

از گیاهان گرمسیری با ساقه زیرین خزنده، بومی مناطق گرمسیری است.

دارای ریشه گوشتی استوانه با گره های متعدد در مقیاس های بزرگ میباشد.

ارتفاع ساقه تا 6 فوت می رسد و دارای گل خامه ای سفید در انتهای ساقه است.

دارای برگ های تخم مرغی متعدد به اندازه 2 تا 10 اینچ، با غلاف بلند می باشد.

رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمتها متمایز می سازد. رگبرگها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند. گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ بوجود می آورد. در سبد آویزان رواج فراوان دارد.

مارانتا قرمز به محیطی با درجه حرارت متوسط 25 تا 27 درجه سانتیگراد نیاز دارد.

این گیاه نیاز به نور متوسط و خاک نسبتاً مرطوب دارد.

در بریتانیا از آن در غذاهای مختلف استفاده می شود و بسیار محبوب است.

این گیاه برای تولید مواد غذایی رژیمی همچون بیسکویت ، ژله ، کیک ، سس و غیره استفاده میشود.

همچنین برای تولید رشته فرنگی و دیگر مواد غذایی در کره و ویتنام استفاده میشود.

در تولید کاغذ با کیفیت بالا کامپیوتر و همچنین برای بسیاری از مواد غذایی ، نوشابه ، خوراک حیوانات و محصولات دارویی استفاده می شود.

غبار پاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت پیشنهاد میگردد.

آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب خمیدگی برگهای گیاه و ایجاد زخمهایی قهوه‌ای رنگ بر روی برگها می‌شود.  امکان دارد مشکل پوسیدگی ساقه و برخی از بیماریهای قارچی پیش آید.

بنابراین اگر نگران آبیاری بیش از اندازه این گیاه هستید بهتر است صبر کنید تا بین هر دو عمل آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی و البته نه تمامی آن ، خشک شود.

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان یک گرم در لیتر، هردو هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف کرد.

تعویض گلدان

از اواسط تا اواخر بهار خاک را مرطوب کرده و به آرامی گیاه را از گلدان بیرون آورید و به قسمتهای دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه 11-9 سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید.  در دمای 21 درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید.

تکثیر

در روش قلمه گیری از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی به طول 10 سانتی متر را جدا کنید ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و به روش مشابه با روش تقسیم بوته عمل کنید,بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید,سپس به گلدانی با قطر دهانه 11 سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

آفات

زخمهای سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ مارانتا ی قرمز به ساقه در اثر فعالیت حشرات آفت به وجود می آیند.  باید هردو هفته یک بار باسم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *