فیتونیا ابتدا در در پرو و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی یافت شد.

این گیاه به طور معمول به صورت گیاه خانگی رشد میکند.فیتونیا ها برگهایی سبز رنگ دارند که با رگه هایی ظریف همراه می باشد..اگرچه معروف ترین رنگ رگه ی آن سفید می باشد, شما همچنین میتوانید انواع مختلفی را با رگه های سفید نقره ای,صورتی و سبز پیدا کنید.

این گیاه آپارتمانی با رشد کمی که دارد برای استفاده در تراریوم مناسب است..آنها دوستدار رطوبت بالا و مداوم می باشند برای همین محیط تراریوم بهترین گزینه برای آنها می باشد. و همچنین نور غیر مستقیم پنجره های شمالی را میپسندد,نور مستقیم خورشید باعث سوزاندن سریع برگ های آن میشود.

برگ های بیضی شکل به رنگ سبز زیتونی سرسبز با یک شبکه زیبا از رگه های متضاد و رنگارنگ است. گونه های مختلفی که در این جنس تولید می شوند، رنگ و الگوهای رگهای مختلفی دارند.این گیاهان در محیط خانه به ندرت به گل مینشینند و در صورت مشاهده با گلهایی به رنگ قرمز یا سفید مواجه میشوید.

فیتونیا میتواند در خانه به خوبی از سبد آویزان شود و یا در صورت دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب میتواند یک پوشش مناسب زمینی در فضای بیرون باشد.ای گیاه گرمسیری به طور طبیعی در محیطی مرطوب و سایه روشن رشد میکند.

خاک آن باید از انباشته شدن آب جلوگیری شود و در عین حال مرطوب باشد.لکه های سوخته روی برگ اثر براق کننده های شیمیایی می باشد.اگر شاهد ریزش برگ ها و عدم رویش جوانه های جدید هستید محیط سرد است یا تشنگی مفرط دارد.نور کم نیز باعث کوچک ماندن برگها میشود.

این گیاه را می توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول ۸ تا ۹ سانتیمتر، که شامل حداقل دو جفت برگ باشند را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و انتهایی آن را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرا دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای حدود ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید و خاک را همیشه کمی مرطوب کنید. ریشه دهی در یک ماه یا کمتر انجام می شود . پس از آن می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید.

در صورت رویت حشرات هر دو هفته یکبار تا رفع علایم سمپاشی کنید.