بنفشه آفریقایی بومی بخش گرمسیری شرق آفریقا می باشد.بنفشه آفریقایی یکی از پرطرفدارترین گیاه های خانگی می باشد.

این گیاه جمع و جور رشد بسیار کمی دارد و چند بار در سال گل میدهد.

این گیاه در رنگ برگ و گل و نوع آن متفاوت می باشد. تنها کافی است از چند قانون ساده پیروی کنید و با کمی تجربه این گیاهان آپارتمانی همیشه روی گل می مانند.

این گیاه دوستدار روشنایی است ولی در تابستان آن را ازتابش مستقیم در امان دارید همچنین می توانید از لامپ های مصنوعی به مدت چند ساعت در روز استفاده کنید.

برای آبیاری آن بسیار دقت کنید زیرا نسبت به آب زیاد حساس است و ریشه دچار پوسیدگی می شود.

بهترین زمان آبیاری زمانی است که سطح خاک کاملا خشک شود و طوری آبیاری کنید که آب از منفذ زیر آن خارج نشود.

از پاشیدن آب روی برگ ها خودداری کنید.بهترین روش آبیاری آن است که زیر گلدانی را پر آب کنید و 20 دقیقه گیاه را روی آن بگذارید تا آب مورد نیاز جذب شود و مابقی آن را دور بریزید.

در فصول گرم سال هر دو هفته آن را با کود تغذیه کنید.ترجیحا از گلدان سفالی استفاده نکنید زیرا سرما را جذب می کند و باعث مرگ برگ ها می شود. اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد.

علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.

روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان است. در این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید. برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.

قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند.

در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود. تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.