گیاه باباآدم که به فیل گوش ( Elephant ear plants ) و آلوکازیا ( Colocasia ) نیز شناخته میشود، گیاهی استوایی است که از غده و یا گیاه ریشه زده، رشد میکند.

باباآدم برگهای بسیار بزرگ قلبی شکل دارد که ساقه برگ یا دمبرگ 60 تا 90 سانتیمتری دارند.

رنگ برگها از سیاه مایل به بنفش، سبز تا سفید سبز متفاوت است.

باباآدم سیستم ریشه مقاومی در زیر آب داشته و گیاهی باتلاقی است. به همین علت در نزدیکی حوض یا مسیر آب در باغچه بهترین محل برای کاشت آن است.

در نواحی سردتر شمالی امریکا فیل گوش به عنوان گیاهی یک ساله پرورش داده میشود و پیاز یا غده های گیاه از خاک خارج شده و نگهداری میشوند. سپس با سپری شدن زمستان دوباره در فصل بهار غده کاشته میشود.

آلوکازیا

ارتفاع ساقه اصلی باباآدم به 90 تا 150 سانتیمتر میرسد و به همین علت معمولا در فضای بیرون از خانه نگهداری میشود اما اگر بخواهید میتوانید این گیاه زیبا را در داخل خانه یا آپارتمان خود نگهداری کنید.

هر دو هفته یک بار کود 50 درصد رقیق شده 20-20-20 غذای مناسبی برای گیاه است. میتوانید در ماههای زمستانی کود دهی را متوقف کنید و بگذارید گیاهتان استراحت کند.

همچنین آب دهی را نیز باید در این زمان کاهش دهید تا خاک تا حدی خشک شود.

گلدان حاوی غده گیاه را باید در مکانی با دمای 7 تا 13 درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا زمانی که فصل رشد (بهار) فرا برسد و دمای هوا گرم شود. در این زمان میتوانید از طریق تقسیم ریشه تکثیر گیاه را انجام دهید.

دمای مناسب برای رشد گوش فیل بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است. گلدان آن را نسبتا بزرگ انتخاب کنید زیرا رشد خوبی دارد.بهترین نور برای این گیاه نور غیرمستقیم خورشید است.

پرورش این گیاه مستلزم رطوبت زیاد است. در اتاقی که گلدان آن را گذاشته اید، یک رطوبت ساز بگذارید تا رطوبت کافی در فضا ایجاد کند. همچنین میتوانید در زیر گلدانی آن یک لایه سنگریزه بریزید و مقداری آب در آن بریزید. سپس گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید به طوری که رطوبت حاصل از تبخیر آب زیر گلدانی به گیاه برسد اما ریشه های آن مستقیما در آب قرار نگیرد و خیس نشود. ا این کار رطوبت مورد نیاز گیاه را در هر محیطی که باشد میتوانید تامین کنید. دقت کنید ریشه ها در آب نباشند تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه و در نتیجه مرگ نشود.