اگزالیس یا گل عشق با  شکوفه های کوچک صورتی و سفید رنگ خود ,جذابیت منحصر بفردی به برگ های بنفش خود اضافه میکند.

این گیاه بومی جنوب آمریکا و به خصیوص برزیل میباشد.

همچنین سبز رنگ آن نیز وجود می باشدکه شبیه به شبدر چهاربرگ میباشد البته منهای یک برگ.

oxalis

دوتا از جنبه های جالب این گیاه پاسخ فتونستیک آن است که در واقع عمل باز شدن برگ هایش در طول روز و بسته شدن برگ هایش در شب می باشد. دیگری آن است که اگزالیس یک گیاه خوردنی شناخته شده است اگرچه بحث های زیادی درباره مقدار اسید اگزالیک موجود در آن که تاثیر منفی روی انسانها میگذارد هست. پس به نظر به خوردن همان سبزیجات بپردازیم بهتر است.

این گیاه حتی می تواند در بیرون از خانه با شرایط درست رشد کند. این گیاه آپارتمانی میتواند در طول تابستان با قرارگیری در سایه خنک بیرون نیز لذت ببرد.

تعداد زیادی از شکوفه های کوچک شیپوری شکل در بالای آن قرار می گیرد. گلها در طول بهار و تابستان ظاهر میشود و به مدت چندین هفته باقی می ماند.

نگهداری و رشد این گیاه آسان خواهد بود. اگر به به دستورالعمل های مراقبت اولیه آن توجه شود و همچنین از دوره نهفتگی آن آگاهی داشته باشید.

اگزالیس مانند دیگر گیاهان هم نوع خودش دوران نهفتگی دارد که همان زمان استراحت گیاه می باشد.آنها بعد از فصول رشد بهار و تابستان وارد دوره نهفتگی می شوند که در واقع در طول روز دیگر برگ هایش باز نمی شود. انگار علایم حیاتی را ازدست میدهد. البته این اتفاق میتواند در زمان های دیگر هم بیفتد. مثلا زمانی که دما خیلی بالاست و یا خاک گیاه خشک شده و نیاز به آبیاری دارد.

اگر برگها شروع به پژمرده و خشک شدن کردند از آبیاری و تغذیه آن خودداری کنید و اجازه دهید خشک شود. اگر برگها قهوه ای رنگ شد آنها را بکنید و منتظر دوره بعدی رشد باشید که بین 2 تا 4 هفته می باشد. سپس شما شاهد رشد جدید خواهید بود و میتوانید همان دستور آبدهی و تغذیه را مجدد شروع کنید.

دمای مطلوب این گیاه بین 15 تا 21 درجه می باشد. فضای روشن برای گیاه مناسب است. از نور مستقیم دور باشد و اگر پنجره تان شمالی است آن را نزدیک پنجره ببرید. برای آبیاری اجازه دهید سطح آب خشک شود.  سپس آنرا آبیاری کنید. آبیاری زیاد برای گیاه باعث پوسیدگی ریشه می شود.

هر 2-1 هفته یکبار در طول دوره رشد آن را با کوددهی تغذیه کنید.

رطوبت محیط متوسط باشد و روی برگها غبارپاشی نکنید.

جهت تکثیر در پایان زمان استراحت پیاز های کوچک گیاه را از پیاز مادر جدا کنید و در گلدانی جداگانه بکارید.